Ha már biztosan tudja, hogy laktózérzékeny, vagy tejallergiája van, nagyban át kell alakítania eddigi életmódját, de legalábbis ami az ételeket illeti. És ha bár búcsút nem is kell intenie a legtöbb tejterméknek, mindenképpen olyat kell választania belőlük melyek laktózmentesek, illetve ugyanez vonatkozik a felvágottakra, konzervekre, pékárura, levesporokra, öntetekre és édességekre is. Sajnos a laktózmentes tejtermékek különböznek a már megszokott ízű tejtermékektől, előbbiek kicsit édeskésebbek és sajnos előfordulhat, hogy mellékízük van. Hamarosan összehasonlítjuk ezeket a termékeket, hogy tudja, melyek a legjobbak közülük. De addig is, mutatunk pár tanácsot hogyan vásároljon.
Konzultáljon orvosával, dietetikusával
Nagyon fontos, hogy mielőtt megkezdi a laktózmentes életmódot, kérjen tanácsot orvosától, hogy miként tudja helyettesíteni azokat a nyomelemeket, vitaminokat, amelyeket esetlegesen elhagy ha nem fogyaszt tejterméket. Leginkább a kalcium és a D-vitamin hiányát kell pótolni, előbbi a csontok erősségénél játszik fontos szerepet, utóbbi pedig a csontanyagcserénél és a szervezet immunfolyamatiaiban vesz részt, illetve stresszcsökkentő hatása is van. Mindenképpen kérdezzen rá egy szakértőnél, hogy milyen élelmiszerrel tudja a megfelelő mennyiséget bevinni ezekből.
Mindent cseréljen le
Sokan úgy gondolják, hogy ha apránként tér át az ember a laktózmentes életmódra, könnyebben fogadja be és szokja meg ezeket az ételeket. Úgy vélem, ha meg az embernek lehetősége van arra, hogy fölöslegesen ne kínozza szervezetét, akkor az a legjobb, ha azonnal lecseréli az ottholévő termékeket laktózmentesre, vagy növényi alapú árucikkekre. Például a tejet tökéletesen lehet helyettesíteni gabonatejjel (zab, rizs, szója, mandula, mogyoró, stb...), de persze ott vannak a laktózmentes tejek is, amelyek nagy része egészen iható is és alig észrevehető, hogy nem „igazi” tejet iszik az ember. A tejszínt remekül helyettesítik a különböző gabonatejszínek, nem mellékesen sokkal jobb ízt is adnak az ételnek. Például a krémlevesek, rendkívül finomak a mandulából készült tejszínből.
Vásárláskor érdemes megnézni az élelmiszerek címkéjét, azon rajta van, hogy tartalmaz-e tejet, tejből kivont alkotórészeket, tejtermékeket vagy külön tejcukrot. Ezen információk alapján, nem nehéz a vásárlás. Ami fontos: egyes gyártók termékei értelemszerűen eltérhetnek egymástól, ezért mindig nézze meg a címkét, akkor is, ha már próbálta az árut, de most egy másik cég termékét tenné kosarába. Ha egy sajtra nincs ráírva, hogy laktózmentes (márpedig ez elég elenyésző esetben van feltüntetve a hazai sajtokon), nézze meg, hogy mennyi a szénhidrát tartalma. Ha 0,1 g/100 g, vagy ennél is kevesebb, nyert ügye van, a sajt laktózmentes.
Van olyan sajt, amit nyugodtan megvehet
Azon kívül, hogy léteznek laktózmentes sajtok eszméletlenül drágán, a hosszú érlelésű kemény sajtokat is nyugodtan fogyaszthatja, mivel ezek természetes módon az érés során válnak laktózmentessé. Ilyen például a parmezán, cheddar, vagy ementáli. A félkemény sajtokban (trappista, gouda, maasdamer, eidami) is minimális a tejcukor mennyisége, de ha szervezete nem jól reagál a fenti termékekre, jobb ha elhagyja őket, vagy rágjon emésztő enzim tablettát sajtfogyasztás után.
Szerencsére ma már a legtöbb hiper-, és szupermarketben megtalálhatók a laktózmentes termékek, így nyugodtan lehet válogatni közöttük.
Kommentek