Ételallergia

Így főzzön, ha az inzulinrezisztenciás és gluténmentes étrendet is tartania kell

Így főzzön, ha az inzulinrezisztenciás és gluténmentes étrendet is tartania kell

2015.10.27 reve

Inzulinrezisztencia (IR) esetén, az étkezések többségében lassú felszívódású szénhidrátokat kell tartalmaznia; így nehéz helyzetbe kerülhet az, akinek emellett a gluténmentes (GM) étrendet is tartania kell.

Hogyan egyeztethető össze a két étrend?

Az IR mintaétrend – ebben lehetnek egyéni eltérések – általában napi 160 g szénhidrát fogyasztását írja elő, 5-6 étkezésre elosztva. A diétánál lényeges szempont, hogy a nagy inzulinválaszt kiváltó ételeket kerülni javasolt, elsősorban lassú felszívódású szénhidrátokat kell fogyasztani. A probléma az, hogy a GM diétában gyakran használt lisztkeverékek, rizsliszt, kukoricaliszt és minden keményítő gyors felszívódású, ezért IR esetén ezek csak kis mennyiségben fogyaszthatók.

gluten-free-grains-information.jpg

IR és GM étrend: összeegyeztethető?

„Kezdetben gyakran okoz gondot az IR étrend összeállítása a gluténérzékenységgel is küzdő betegeim számára, hiszen korábban főleg a rizs- és kukoricaliszttel, darával helyettesítették a glutén tartalmú gabonaféléket.” – magyarázza Varga Dóra, a Budai Allergiaközpont dietetikusa.

Lassú felszívódású GM gabonák

Az egyes ételek felszívódását többek között annak a rosttartalma befolyásolja, ezért elsősorban rostban gazdag alapanyagokat érdemes választani a gluténmentes termékpalettáról. E célra a barna rizs, köles, hajdina, amaránt, cirok és a gluténmentes zabpehely megfelelő választás, ahogy a belőlük készülő lisztek is. Érdemes új ízeket is kipróbálni, a mandulaliszt, kókuszliszt, csicseriborsóliszt, vagy a kevésbé ismert konjac liszt használatával különleges süteményeket, kenyereket lehet készíteni. Ezek mindegyike szintén lassú felszívódású és gluténmentes is.

kinoa.jpg

Variációk köretre

A gyors felszívódású párolt fehér rizs helyett köretként a barna rizs, köles, amaránt és hajdina mellett érdemes kipróbálni a basmati rizst és quinoa-t is, ezek szintén gluténmentesek és lassan emelik meg a vércukor-, illetve inzulinszintet. Köretként fogyasszon zöldségeket, és ne feledje, hogy a 100 grammban több mint 5 gramm szénhidrátot tartalmazó zöldségekre, szénhidrátot is lehet számolni. Fontos még tudni, hogy az ételek elkészítési módja megváltoztatja a felszívódást: minél feldolgozottabb állapotban fogyasztjuk, annál gyorsabban szívódik fel. Ezért ne főzzük túl és csak ritkán pürésítsük az ételeinket.

Amikor a rizs- és a kukoricaliszt is fogyasztható

A korábban használt GM alapanyagokat sem kell teljesen száműzni a konyhából, csak be kell illeszteni a használatukat az étrendbe. „IR esetén bizonyos étkezéseknél gyors felszívódású szénhidrátokat is fogyasztunk. Különösen egy intenzív, 1 órát meghaladó edzés után, amikor a napi mennyiségen túl, 10g gyors felszívódású szénhidrát javasolt. Ezt fedezhetjük akár rizs-, vagy kukoricalisztből készített ételek fogyasztásával is.” – tette hozzá a szakértő.

 

komment komment

spar laktózérzékenység gluténmentes életmód laktózmentes életmód

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása